Westie Lovers Greece
Για να δούμε όλα τα γαβ, παρακαλώ συνδεθείτε.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Westie Lovers Greece
Για να δούμε όλα τα γαβ, παρακαλώ συνδεθείτε.
Westie Lovers Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΣΤΕΙΡΩΣΗ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΣΤΕΙΡΩΣΗ  Empty ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από Ντέπη Τρι Ιουλ 18, 2017 3:11 pm

Εγώ προβληματιστηκα πολύ με το θέμα της στειρωσης.  Μου είπε μια κυρία που δούλευε πολλά χρόνια σε κτηνιατρειο,  ότι η στειρωση για λόγους υγείας είναι μια "καραμέλα" των γιατρών για προφανείς λόγους.  Σε ποιο άλλο ζωντανό ον αφαιρούνται προληπτικά τα όργανα για να μην πάθει καρκίνο της μήτρας ; δηλαδή θα πρέπει να αφαιρέσουμε τους πνεύμονες για καρκίνο των πνευμόνων,  το στομάχι για καρκίνο στο στομάχι,  και πάει λέγοντας ;   εμείς οι άνθρωποι αφαιρούμε προληπτικά τα όργανα μας ;  γιατί να το κάνουμε στα σκυλιά μας ;

Ντέπη

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2017
Ηλικία : 59
Τόπος : Ωρωπός Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΤΕΙΡΩΣΗ  Empty Απ: ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από Admin Τετ Σεπ 20, 2017 11:39 am

Αγαπητή Ντέπυ , συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση αλλά λόγω καλοκαιριού καταλαβαίνεις...
Το θέμα στείρωσης όταν δεν συντρέχουν λόγοι υγείας (πυομητρα - διαταραγμένες ορμόνες κλπ), είναι καθαρά προσωπικό και αφορά αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη. Κατά τη γνώμη μου πάντα συμφωνώ στη στείρωση προς αποφυγή αδέσποτων μόνο όταν ο ιδιοκτήτης θέτει σε κίνδυνο σύλληψης το σκυλάκι του σε οποιαδήποτε δρααστηριότητα. Δηλαδή - αν είναι σε οίστρο και προσέχεις αν όπως είπα παραπάνω δε συντρέχουν λόγοι υγείας τότε για ποιό λόγο να το στειρώσεις;
Η γνώμη μου πάντως είναι να μπορούμε να δίνουμε στο σκυλάκι μας την πλήρη έννοια της φύσης τους. Αλλά πάντα με ασφάλεια και ωριμότητα με καθε οικονομικό κόστος.
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2016

https://westielovers.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης